BABURKA - Ing. Matej Blaško

Sme rodinné vinárstvo. Matej a Lucia, dvaja ľudia zosobňujúci všetky práce a tvorivosť. V detailoch dotvárame naše vína. Vy si v nich vychutnáte tú silu, prirodzenosť a komplexnosť.

História výroby vína v našej rodine siaha hlboko do minulosti. Najstaršie dochované víno, ktoré máme uložené v našom archíve je Sémillon ročník 1973 z Vrábelskej vinohradníckej oblasti.

Poznatky získané počas rokov starostlivosti o vinič a výrobu vína našimi predkami tvorili základ poznania pre nášho terajšieho technológa, majstra vinára a majiteľa firmy v jednej osobe Ing. Mateja Blaška. Matej od útleho detstva vyrastal vo vinici. To, čo bolo pre neho na začiatku len zábavou, prerástlo neskôr do profesionalizmu. Matej absolvoval štúdium na Strednej priemyselnej škole potravinárskej a následne na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre na fakulte ekonomiky a manažmentu.

V roku 1996 Matej prebral starostlivosť o vinohrad na Koliňanskom vrchu, ktorý v roku 1988 vysadil jeho otec. Od samého počiatku začal vnášať do zabehaných rodinných postupov moderné trendy, ako prvé začal používať aktívne suché kvasinky, nasledovalo odkalovanie muštov, používanie enzýmov, šetrné čírenie, vlastné experimentovanie a spoznávanie vplyvu aplikovaných nových procesov na charakter a potenciál vyrobených vín.

Prvé úspechy prišli okamžite. V priehehu pár rokov získal na súťažiach cez 50 medailí a z nich viac ako polovicu so zlatým leskom. Po trojročnom experimentovaní s odrodou André prišlo prvé veľké víno vyrobené práve z tejto odrody. Skrotením jej divokého charakteru, dosiahnutím nádhernej vône typickej práve pre naše André a chuti s mohutnou hodvábnou štruktúrou vzniká výnimočné André ročník 2003. Nasledujúce ročníky 2004 a 2005 neochvejne potvrdzujú správny smer a technologický postup, vína získavajú ocenenia šampiónov výstav vín, viaceré zlaté medaile a ročník 2005 sa zaraďuje medzi 100 najlepších vín SR v 1. ročníku Národného salónu vín. Stojí za to odložiť do archívu zopár fliaš z excelentného ročníku 2006 a o pár rokov sa k nim vrátiť...

V roku 2004 zakladá Matej firmu BABURKA s cieľom vyrábať výnimočné vína a budovať imidž novej značky.

Baburka je pre mnohých zvláštny, no pre nás viac ako symbolický názov pre našu firmu. "Baburka" žila v rokoch 1901-1993 a bola Matejovou prababkou. Bol to človek jednoduchý, ale pritom jedinečný na ktorého máme len tie najkrajšie spomienky, a ktorý stále žije hlboko v našich srdciach. Pomenovanie na jej pamiatku nás zaväzuje byť dôslednými a profesionálnymi.

V súčasnosti pripravujeme rozšírenie výrobných kapacít aby sme boli schopní pokryť rastúci dopyt po našich vínach. Taktiež pripravujeme vybudovanie krásnych výrobných priestorov, ktoré budú predovšetkým zosobňovať náš postoj k tejto krásnej práci, budú kombináciou trvácnosti, nášho zanietenia a zachovania pre ďalšie generácie.

Prestigious vines,
make great wines

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc vitae est velit. Morbi consequat condimentum turpis, sed placerat lacus tempus sit amet. Nulla facilisi. Quisque cursus ac velit nec elementum. Nulla varius ex quis ante auctor, non consequat velit faucibus.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc vitae est velit. Morbi consequat condimentum turpis, sed placerat lacus tempus sit amet. Nulla facilisi. Quisque cursus ac velit nec elementum. Nulla varius ex quis ante auctor, non consequat velit faucibus.